15 jaar later: wat is de beste behandeling voor een gescheurde rotator cuff?

In 2010 publiceerde S. Moosmayer en collega’s een invloedrijke studie waarin ze de effectiviteit van operatief peesherstel en kinesitherapie vergeleken bij kleine tot middelgrote rotator cuff-scheuren. Hun bevindingen, gebaseerd op een éénjarige follow-up, werden gepubliceerd in The Journal of Bone and Joint Surgery. Maar welke behandeling biedt de beste resultaten op lange termijn?

In 2024 verscheen een vervolgstudie, getiteld Fifteen-Year Results of a Comparative Analysis of Tendon Repair Versus Physiotherapy for Small-to-Medium-Sized Rotator Cuff Tears: A Concise Follow-up of Previous Reports. Deze follow-up biedt een uniek inzicht in de langetermijneffecten van beide behandelmethoden en brengt belangrijke informatie aan het licht over schouderfunctie, pijnvermindering en levenskwaliteit.

Deze blogpost beschrijft de resultaten van deze recente publicatie en plaatst ze in de context van de oorspronkelijke studie. Wat kunnen patiënten en zorgverleners leren uit 15 jaar vervolgonderzoek?

Wat is de beste behandeling voor een gescheurde rotator cuff?

Bij kleine tot middelgrote rotator cuff-scheuren bestaat al jaren discussie over wat de beste behandeling is. Zowel peesherstel (tendon repair) als kinesitherapie blijken op korte termijn vergelijkbare resultaten te geven. Maar wat zijn de effecten op de lange termijn? Eerdere studies lieten na 5 en 10 jaar toenemende voordelen zien van peesherstel. Om echt inzicht te krijgen in de impact van beide behandelingen, hebben onderzoekers nu de resultaten op 15 jaar bekeken.

De studie in een notendop

In dit onderzoek werden 103 patiënten met een volledige rotator cuff-scheur van maximaal 3 cm willekeurig toegewezen aan twee behandelgroepen: peesherstel (operatief) of kinesitherapie, waarbij een latere operatie mogelijk was als dat nodig bleek. De onderzoekers volgden de patiënten gedurende 15 jaar en evalueerden regelmatig hun schouderfunctie, pijn en tevredenheid.

De resultaten na 15 jaar

De resultaten spreken in het voordeel van operatief peesherstel. Patiënten die vanaf het begin voor een operatie kozen, ervoeren betere schouderfunctie, met een gemiddelde verbetering van 11,8 punten op de Constant-score, een veelgebruikte schaal voor schouderproblemen. Ook rapporteerden zij minder pijn, met een verschil van 1,8 cm op een visuele pijnschaal van 10 cm, en meer bewegingsvrijheid zonder pijn, zoals bij het optillen van de arm.

Bij patiënten die uitsluitend kinesitherapie volgden, nam de scheur in de pees gemiddeld toe van 16,2 mm tot 31,6 mm. Dit kan verklaren waarom de resultaten op lange termijn minder gunstig waren. Wat betreft algemene levenskwaliteit (gemeten met de SF-36-score) waren de verschillen tussen de behandelingen minder uitgesproken, maar de voordelen van operatief herstel bleven duidelijk aanwezig tot 15 jaar na de ingreep.

Wat betekent dit voor patiënten?

Deze studie laat zien dat een operatie voor kleine tot middelgrote rotator cuff-scheuren op de lange termijn betere resultaten biedt dan alleen kinesitherapie. Hoewel kinesitherapie op korte termijn een goede optie kan zijn, kunnen de voordelen van operatief herstel jarenlang aanhouden. Dit onderzoek benadrukt het belang van een goed geïnformeerde keuze, samen met een specialist, om de beste behandeling voor elke individuele situatie te bepalen.